logo

Trimester kedua berlangsung dari 12 hingga minggu ke-28 kehamilan. Adakah anak berkembang dengan betul dalam tempoh ini dan adakah komplikasi kehamilan? Ultrasound memberikan jawapan yang paling tepat untuk soalan-soalan ini..

Saya bertambah!

Pada trimester kedua, doktor mengesyorkan imbasan ultrasound selama 20-24 minggu. Pada masa ini, anda dapat melihat banyak di monitor. Persediaan khas untuk ultrasound (minum air) tidak diperlukan lagi. Kajian ini dilakukan oleh sensor transabdominal melalui dinding perut anterior..

Bermula dari 16-17 minggu, sudah mustahil untuk melihat keseluruhan janin pada imbasan ultrasound - hanya "tidak sesuai" di skrin monitor, jadi doktor harus memeriksa kepala, dada, perut, anggota badan anak secara berasingan.

Untuk menentukan bagaimana masa depan lelaki berkembang, doktor ultrasound menentukan parameter fetometrik janin.
Petunjuk utama yang diukur adalah

  • saiz tanpa kepala,
  • panjang femur,
  • lilitan perut.

Ukuran kepala dan panjang femur dapat digunakan untuk menilai usia kehamilan. Sekiranya parameter yang diperoleh diragui oleh doktor, dia akan melakukan pengukuran tambahan: contohnya, ukuran kepala frontooccipital, panjang humerus, dan lain-lain. Faktanya adalah bahawa semua orang berbeza dan berbeza antara satu sama lain dalam ukuran kepala, lengan dan kaki sudah dari masa pranatal, Oleh itu, adalah penting untuk mengetahui dengan tepat sama ada kita berhadapan dengan ciri-ciri individu organisma atau kelewatan perkembangan.

  • Sekiranya lilitan perut kurang daripada yang ditetapkan untuk tempoh ini, doktor mungkin mengesyaki kekurangan zat makanan janin - kelewatan dalam perkembangan janin. Dalam kes ini, janin memerlukan rawatan.
  • Sekiranya lilitan perut lebih besar daripada biasa, maka mereka membicarakan kecenderungan pada janin yang besar.

Pada trimester kedua, kajian terperinci mengenai ciri anatomi organ dalaman - jantung, paru-paru, perut, hati, limpa, usus, ginjal, dan pundi kencing - adalah mungkin. Sekiranya terdapat kecacatan janin yang tidak sesuai dengan kehidupan, maka wanita itu masih berpeluang untuk menghentikan kehamilan.

Semuanya baik-baik saja?

Sebagai tambahan kepada pemeriksaan terperinci mengenai janin, petunjuk lain penting untuk doktor ultrasound: dia mengkaji plasenta, cairan ketuban, tali pusat, serviks.

Plasenta

Seorang doktor ultrasound menilai lokasi plasenta: jika terlalu dekat dengan jalan keluar dari rahim atau bahkan menyekatnya, kita dapat membicarakan lokasi rendah atau plasenta previa. Ini adalah situasi yang agak membimbangkan - dalam hal ini, wanita itu perlu menghadkan aktiviti fizikal, menjaga gaya hidup yang tenang, dan jika mungkin tidak jauh dari tempat kediaman tetap.

Tidak kurang pentingnya ialah kajian mengenai struktur plasenta. Sekiranya penebalannya dikesan, ini mungkin merupakan tanda jangkitan intrauterin; oleh itu, ibu mengandung diberi peperiksaan tambahan.

Doktor juga menilai tahap kematangan plasenta: kematangan awalnya mungkin menunjukkan kekurangan fetoplacental, ketika janin menerima kurang nutrien melalui plasenta..
Kes yang paling sukar adalah apabila gangguan plasenta diperhatikan: keadaan ini berbahaya bagi anak dan ibu sendiri, oleh itu, dia memerlukan rawatan segera di hospital.

Cecair ketuban

Pakar ultrabunyi memeriksa kuantiti dan kualiti cecair ketuban.
Sekiranya hampir tidak ada air atau terlalu sedikit air, ini mungkin merupakan tanda malformasi serius seperti ketiadaan buah pinggang..
Air rendah diperhatikan dengan kebocoran air yang berterusan - keadaan yang boleh menyebabkan penamatan kehamilan pramatang. Polyhydramnios mungkin menunjukkan jangkitan intrauterin, atau konflik Rh. Dan dalam hal itu, dan dalam kes lain, seorang wanita akan memerlukan terapi dan pengawasan perubatan yang dipilih secara khusus.

Jumlah air sentiasa berubah semasa kehamilan dan penting untuk memerhatikannya secara dinamik. Lebih dekat dengan penghantaran, jumlah air biasanya menurun berbanding dengan ukuran janin. Oleh itu, wanita hamil sering memperhatikan bahawa tidak lama sebelum kelahiran, bayi kurang kerap bergerak.

Doktor menilai kualiti air: jika mereka digantung, dengan serpihan, ini mungkin menunjukkan proses menular, jadi penting bagi seorang wanita untuk melakukan ujian tambahan.

Tali pusat

Ultrasound juga dapat mengesan ikatan tali pusat di sekitar kepala janin. Tetapi ikatan satu atau dua kali ganda pada trimester kedua tidak boleh menyebabkan penggera - kanak-kanak itu berada dalam gerakan berterusan dan dapat "berehat" ke arah yang bertentangan. Perkara utama adalah bahawa kebiasaan tidak tepat sebelum melahirkan (ini akan diketahui pada akhir trimester ketiga).

Leher

Ultrasound rahim membolehkan anda menilai secara pasti sama ada wanita hamil mempunyai kekurangan isthmic-serviks - patologi yang boleh menyebabkan penamatan kehamilan.
Serviks adalah organ yang melakukan fungsi penguncian dan membolehkan janin tetap berada di rongga rahim sehingga akhir kehamilan. Sekiranya serviks terbuka lebih awal, ia boleh menyebabkan keguguran lewat atau kelahiran pramatang.
Apabila diperiksa di kerusi ginekologi, pakar sakit puan hanya dapat menentukan apakah faring serviks luar terbuka sedikit, yang sering terjadi pada wanita yang melahirkan; tetapi dia tidak melihat faring dalaman. Dengan menggunakan ultrasound, anda dapat melihat keadaan faring dalaman serviks. Dan jika ultrasound menunjukkan bahawa faring dalamannya terbuka, ini akan menunjukkan kekurangan isthmic-serviks.
Dalam kes ini, doktor menggunakan jahitan serviks untuk mengekalkan kehamilan.

Penyebab kekurangan isthmic-serviks adalah pelanggaran integriti anatomi (akibat dari pengguguran yang kerap, pecah semasa melahirkan) atau hiperandrogenisme.
Dalam kes kedua, anda juga perlu mengambil ubat khas.

Aktiviti motor janin

Semasa pemeriksaan dengan bantuan alat ultrasound, aktiviti motor janin direkodkan, tetapi mereka tidak mementingkannya. Lagipun, kanak-kanak semasa kajian mungkin dalam tempoh tidur, dan oleh itu tidak akan ada pergerakan.

Lelaki atau perempuan?

Pada trimester kedua, setelah 20 minggu kehamilan, doktor dengan ultrasound sudah dapat mengatakan dengan pasti tentang bidang anak yang belum lahir, walaupun dalam beberapa kes ini tetap menjadi rahsia bagi ibu bapa dan doktor sehingga kelahiran bayi.

Ultrasound kedua dirancang semasa kehamilan

Terdapat pendapat bercampur mengenai bahaya atau faedah ultrasound. Tetapi tidak kira apa sikap ibu bapa masa depan terhadap pemeriksaan seperti itu, adalah perlu untuk memahami bahawa ada lebih banyak faedah daripada bahaya dan sekurang-kurangnya 2 ultrasound harus dilakukan semasa kehamilan untuk ketenangan fikiran anda sendiri mengenai kehidupan dan kesihatan anak yang belum lahir.

Ultrasound pertama biasanya dilakukan pada trimester pertama. Pada jangka masa 10-12 minggu dengan ketepatan 2-3 hari, doktor menentukan anggaran tarikh lahir. Pada masa ini, diagnosis penyakit kromosom adalah mungkin. Data yang dikumpulkan dianalisis, doktor merancang taktik perubatan sepanjang kehamilan.

Beberapa minggu selepas kajian pertama, doktor menetapkan ultrasound kedua yang dirancang semasa kehamilan untuk mendapatkan maklumat mengenai keadaan ibu dan perkembangan anak.

Penting untuk tidak melewatkan tempoh ini, pada 20 minggu kehamilan, imbasan ultrasound dilakukan untuk akhirnya mengecualikan malformasi atau mengesahkan diagnosis yang tidak baik.

Tarikh ultrasound kedua semasa kehamilan

Pemeriksaan ultrabunyi membantu mendapatkan maklumat mengenai perkembangan embrio, yang tidak dapat ditentukan (atau dapat dengan asumsi tertentu) ditentukan menggunakan kaedah diagnostik lain:

  • sebutan tepat,
  • kehamilan berganda,
  • diagnosis dan pencegahan keguguran,
  • patologi perkembangan janin,
  • jantina anak, yang menjadi perhatian khusus bagi ibu bapa hamil selama 9 bulan.

Menurut cadangan doktor, ultrasound kedua semasa kehamilan mesti diselesaikan selewat-lewatnya 22 minggu. Tempoh ini tidak ditentukan secara kebetulan. Menjelang 20 minggu, hampir semua organ dan sistem telah terbentuk dalam embrio, yang belum dapat dipertimbangkan semasa imbasan ultrasound yang dirancang pertama. Pada masa ini, hampir selalu mungkin untuk mengenal pasti kecacatan yang tidak dapat diatasi dan memutuskan kemungkinan penghentian kehamilan.

Kadang-kadang, semasa imbasan ultrasound pada kehamilan 20-21 minggu, patologi embrio terungkap yang boleh menyebabkan kematiannya sebelum kelahiran atau bayi tidak akan hidup lama selepas kelahiran.

Patologi di mana pengguguran disyorkan:

  • kecacatan mendalam kanak-kanak,
  • penyakit yang memerlukan operasi yang mahal,
  • kekurangan anggota badan,
  • ketidakupayaan kanak-kanak untuk wujud tanpa mengekalkan hidupnya dengan peralatan atau ubat khas.

Sekiranya kecacatan tersebut dikesan pada kemudian hari, misalnya, pada minggu ke-24 kehamilan, maka pakar sakit puan melakukan pengguguran dengan berhati-hati. Pada peringkat kemudian, terdapat risiko tinggi untuk mengalami komplikasi yang mengancam nyawa wanita hamil itu sendiri. Oleh itu, sangat penting untuk menjalani ultrasound kedua semasa kehamilan.

Sekiranya doktor mempunyai keraguan mengenai diagnosis pada 20-21 minggu, dia boleh menetapkan semula kajian lain dalam seminggu. Selama ini, doktor dapat menilai keadaan janin secara dinamik, melihat apakah keadaannya bertambah buruk atau bertambah baik. Ini akan menjelaskan diagnosis dan membuat kesimpulan yang tepat..

Sekiranya ultrasound kedua dilalui pada 22 minggu kehamilan, maka semakin sedikit peluang untuk mempengaruhi perkembangan patologi yang dikenal pasti.

Apa yang dilihat pada ultrasound kedua semasa kehamilan

Dengan ultrasound pada kehamilan 20-24 minggu, pertama sekali, doktor menarik perhatian kepada korespondensi ukuran (berat badan, panjang anggota badan, ukuran organ dalaman) janin dengan usia kehamilan. Kajian pada masa ini sangat informatif untuk kehamilan selanjutnya, pada masa ini keadaan plasenta dan cairan amniotik juga dinilai. Baca lebih lanjut mengenai penyahkodan ultrasound semasa kehamilan →

Tujuan kajian ini adalah untuk mengenal pasti patologi perkembangan janin. Sekiranya terdapat penyimpangan, ibu hamil dihantar untuk berunding dengan doktor - genetik. Campur tangan yang tepat pada masanya dan rawatan yang tepat biasanya membawa hasil yang positif..

Ultrasound pada 20 minggu adalah wajib bagi ibu hamil yang mengalami penyimpangan pada peringkat awal. Ini adalah tempoh di awal rawatan di mana anda boleh mendapatkan hasil yang paling positif dari patologi yang dikenal pasti.

Anda juga mesti mengambil kira hakikat bahawa hanya sehingga 22 minggu undang-undang tersebut membolehkan anda menghentikan kehamilan yang tidak diingini secara sah.

Momen penting ultrasound pada trimester kedua

Pada ultrasound 20 minggu kehamilan, video itu menunjukkan pergerakan embrio pertama dengan jelas, doktor, atas permintaan ibu bapa, dapat menjadikan mereka memandu dengan bayi mereka dalam peranan utama.

Pada 20 minggu, perkembangan aktif embrio bermula, ia membentuk organ dalaman, parameter asas struktur tulang diletakkan. Selama ini, embrio mengambil bentuk seorang lelaki kecil, dia mempunyai rambut di kepalanya dan kuku di jari. Denyutan jantung janin dapat didengar dengan sempurna menggunakan monitor elektronik atau tabung pendengaran. Dengan ultrasound pada kehamilan 20-21 minggu, norma berat dan tinggi janin adalah sekitar 250-300 g dan 16-18 cm.

Bermula dari minggu ke-20, janin secara aktif menambah berat badan; berat badannya boleh bertambah hingga 50 gram seminggu. Organ dalamannya mula berfungsi dengan lebih aktif dan aktif, pada minggu ke-22 mereka telah terbentuk sepenuhnya. Dari 20-23 minggu kehamilan, pembentukan lemak subkutan bermula pada janin, kulit menjadi kurang berkerut. Embrio juga kelihatan mencengkeram dan menghisap refleks. Sistem saraf pada masa ini begitu berkembang sehingga janin dapat merasakan sentuhan. Kanak-kanak itu bergerak secara aktif ke dalam, dia dapat menarik tali pusat atau meletakkan jari ke mulutnya.

Ultrasound pada minggu ke-22 akan menunjukkan hasil kerja semua organ dalaman janin, anda juga dapat memerhatikan ekspresi wajahnya. Pada masa ini, embrio telah membentuk sedemikian rupa sehingga doktor dapat memeriksa bukan hanya anggota badan sendiri, ukurannya, tetapi juga mengira berapa jari di lengan dan kakinya..

Pada masa ini, dengan kepastian yang besar, anda dapat menentukan jantina anak, atas permintaan ibu bapa, doktor dapat memberitahu mereka berita itu. Dengan ultrasound kehamilan 22 minggu, kira-kira 350 g dan panjang dari jari kaki hingga sakrum sekitar 19 cm dianggap sebagai norma berat badan.

Sekiranya atas sebab tertentu imbasan ultrasound tidak dilakukan pada minggu 20-22, kehamilan 23-24 minggu adalah tarikh akhir untuk campur tangan dalam perkembangan janin.

Penetapan imbasan ultrasound selama 25-28 minggu kehamilan agak jarang berlaku dan ini hanya disebabkan oleh petunjuk yang jelas: kecurigaan kehamilan yang tidak dijawab, penyimpangan kesihatan wanita hamil dan keadaan kehamilan yang tidak baik.

Pada usia kehamilan 28 minggu, imbasan ultrasound dapat diresepkan untuk kelahiran pramatang untuk menilai lokasi janin, tempat kemungkinan terjalinnya tali pusatnya. Mulai saat ini, bayi mempunyai peluang yang baik untuk bertahan seperti kelahiran.

uziprosto.ru

Ensiklopedia Ultrasound dan MRI

Ultrasound kedua semasa kehamilan: pada tempoh berapa yang optimum untuk dijalankan?

Tempoh kehamilan penuh dengan sebilangan besar kajian. Ultrasound kedua semasa kehamilan mempunyai kedudukan istimewa. Bagi pakar sakit puan, diagnosis ini memberikan sejumlah besar maklumat, dan membantu ibu hamil melihat bayinya.

Ultrasound semasa kehamilan dijalankan mengikut skema tiga kali yang diluluskan tepat pada masanya. Ini membolehkan anda membuat penyelidikan lebih bermaklumat dan tidak membebankan wanita dengan prosedur yang tidak perlu..

Tempoh Optimum

Masa terbaik untuk pemeriksaan ultrasound kedua adalah 20-24 minggu kehamilan. Tempoh ini dipilih semasa kajian dan pemerhatian jangka panjang. Dalam tempoh ini, anda boleh mendapatkan jawapan kepada persoalan utama yang menjadi perhatian pakar obstetrik-ginekologi pada trimester kedua.

Terdapat pendapat bahawa kajian ini paling baik dilakukan dalam jangka waktu hingga 22 minggu, kerana sebelum periode ini adalah mungkin untuk melakukan pengguguran jika dapat mengesan kecacatan yang teruk. Juga, sebilangan pakar, ketika memutuskan kapan melakukan ultrasound kedua semasa kehamilan, mengesyorkan menghitung 8 minggu dari kajian pertama.

Matlamat ultrasound pada trimester kedua adalah:

  • pengenalpastian kerosakan
  • penilaian perkembangan janin, pematuhan dengan istilah
  • penentuan isipadu cecair amniotik
  • penilaian tahap kematangan plasenta
  • pemeriksaan semua struktur anatomi
  • penilaian keadaan dinding rahim dan serviks.

Memandangkan tujuan diagnosis, kajian dilakukan secara beransur-ansur untuk menilai semua parameter.

Kaedah penyelidikan

Ultrasound kedua yang dirancang semasa kehamilan tidak memerlukan persiapan khas. Kajian itu sendiri dibuat secara transabdominally oleh sensor cembung konvensional. Untuk penyelidikan, seorang wanita berbaring di punggungnya, jika perlu, baring di sebelah kirinya boleh dilakukan. Sekiranya terdapat kesukaran dalam diagnosis (anak terlalu aktif, pundi kencing benar-benar kosong), kajian dihentikan dan dilanjutkan setelah 20-30 minit.

Pemeriksaan jenis ini adalah yang paling popular kerana tidak adanya sensasi yang tidak menyenangkan dan tingkah laku yang cukup cepat (20-30 minit)

Apa yang menonton?

Seperti dalam kajian saringan pertama, protokol dapat dibahagikan secara bersyarat menjadi beberapa bahagian:

  • maklumat mengenai struktur anatomi janin
  • parameter fetometrik
  • keadaan organ sementara
  • analisis sistem pembiakan wanita.

Setiap bahagian diperlukan dan mengandungi penilaian sejumlah parameter dan ciri. Bahagian akhir protokol mengandungi semua maklumat penting yang merangkum setiap bahagian..

Hasil pemeriksaan ini adalah gambaran ringkas yang mana pakar dapat menganalisis perkembangan janin dan mengesan kemungkinan patologi

Petunjuk peraturan pada trimester kedua

Parameter fetometrik

Kumpulan petunjuk ini merangkumi sebilangan besar ukuran janin, yang penting dalam diagnosis kecacatan dan kelainan perkembangan.

Jadual ringkasan nilai fetometrik asas.

Petunjuk fetometrik, cmKehamilan, minggu
Sembilan belasdua puluh21222324
Saiz biparietal3,58-5,193.91-5.584.22-5.914.47-6.294.81-6.595.11-6.81
Saiz fronto-oksipital4.79-7.025.32-6.445.61-7.926.11-8.346.49-8.726.91-9.04
Diameter rata-rata dada3.12-4.893,55-5,323.81-5.644.02-6.064.31-6.344.62-6.65
Diameter rata-rata perut3.51-5.353.88-5.614.11-6.044.34-6.414.67-6.715.03-7.13
Panjang femur2.13-3.502.32-3.793.80-4.213.91-4.404.12-4.744.30-5.03
Panjang Tibia1.89-3.122.10-3.412.43-3.822.63-3.892.81-4.093.02-4.30
Panjang Tibia1.78-2.901.97-3.222.20-3.522.51-3.772.72-4.092.94-4.24
Humerus2.09-3.402.42-3.592.63-3.882.81-4.133.07-4.343.30-4.61
Panjang tulang jejari1.72-3.111.91-3.202.08-3.392,30-3,632.49-3.782.69-4.02
Panjang Ulna1.81-3.102.03-3.302.22-3.632.41-3.782.61-3.892.81-4.10
Lilitan kepala14.4-18.215.6-19.416.8-20.618.0-21.819.1-22.920,2-24,1
Lingkaran perut11.6-16.612.7-17.613.9-18.915.0-20.116.1-21.217.2-22.1
Nisbah gas ekzos / penyejuk1.05-1.231.04-1.251.06-1.231.05-1.221.05-1.231.01-1.20
Jarak antara tepi luar soket mata2.41-3.522.62-3.762.78-3.893.01-4.153.12-4.213.29-4.41
Diameter soket mata0.71-1.110.79-1.210.83-1.250.91-1.350.92-1.361.01-1.41
Saiz interhemisfera serebellar1.61-2.021.81-2.201.93-2.312.02-2.632.11-2.692.31-2.89

Ukuran biparietal dan fronto-oksipital, diameter rata-rata dada dan perut digunakan untuk menjelaskan usia kehamilan, menentukan berat janin, memadankan perkembangan dengan usia kehamilan, dan juga untuk menentukan simetri dan perkadaran perkembangan.
Keadaan dada, kepala, dan perut digunakan untuk mendiagnosis kecacatan dan kelambatan pertumbuhan intrauterin..

Pengukuran panjang tulang tubulus anggota badan dilakukan pada dua sisi dan digunakan untuk mengesan hipoplasia dan aplasia anggota badan.

Ukuran hemisfera serebrum digunakan untuk mendiagnosis keabnormalan otak.

Jarak antara tepi soket mata, diameter rata-rata soket mata bersifat tambahan, dapat digunakan dalam diagnosis kecacatan tengkorak wajah.

Anatomi janin

Semasa ultrasound kedua semasa kehamilan, tugas utama adalah menilai struktur organ dalaman dan mengenal pasti malformasi yang tidak dikesan semasa diagnosis ultrasound pertama.

Setiap pakar mempunyai prinsip pemeriksaan sendiri: dari atas ke bawah, mengikut sistem organ, secara tidak sistematik. Kualiti kajian tidak bergantung padanya, yang utama adalah semua organ dianalisis.

Otak dan tulang belakang

Kajian struktur otak dengan 2 ultrasound biasanya bermula di satah paksi, melakukan serangkaian bahagian berturut-turut. Ini membolehkan anda mengkaji struktur ventrikel lateral, cerebellum, tubercles optik, fisur interhemispheric.

Sekiranya patologi dikesan semasa imbasan ini, maka kajian dilakukan di pesawat lain. Pada tahap ini, adalah mungkin untuk mengenal pasti kecacatan berikut:

  • ventrikulomegali,
  • hidrosefalus,
  • hipoplasia corpus callosum,
  • keabnormalan cerebellar.

Kajian standard dilengkapi dengan kajian warna Doppler, yang membolehkan anda tidak terlepas dari gangguan perkembangan katil vaskular.

Tulang belakang dinilai sepanjang keseluruhannya dalam dua satah tegak lurus. Kriteria penilaian adalah struktur, lenturan tulang belakang, integriti lengkungan vertebra, kecacatan otot. Ini membolehkan anda menentukan penonjolan hernial (spina bifida).

Semasa memeriksa struktur wajah, penting untuk menilai keadaan dan ukuran soket mata, tulang hidung, serta keadaan segitiga nasolabial.

Sistem pernafasan

Diagnosis terdiri daripada menilai keadaan tisu bronkus dan paru-paru. Semasa pemeriksaan, pembahagian bronkus, echogenicity tisu paru-paru dan homogenitasnya, serta korespondensi ukuran paru-paru dengan kehamilan, sangat penting. Parameter terakhir dianggarkan berdasarkan ukuran lilitan dada dan pengiraan nisbah lilitan dada ke lilitan.

Formula juga dikembangkan untuk mengira jumlah paru-paru, tetapi penggunaannya terhad kerana kesalahan besar. Dengan mengambil kira hakikat bahawa tahap utama pematangan tisu paru-paru berlaku pada trimester ketiga, adalah mungkin untuk mengenal pasti hanya malformasi kasar dalam tempoh yang dibincangkan.

Hati

Diagnosis kecacatan jantung sebelum kelahiran sangat sukar untuk didiagnosis. Protokol standard merangkumi penilaian hanya sekeping jantung 4 ruang. Sekiranya terdapat perubahan dalam kedudukan ini, disyorkan ekokardiografi janin terperinci, yang merupakan kajian yang berasingan..

Sistem penghadaman

Protokol berkenaan dengan perut, usus dan hati dalam perenggan yang berasingan. Diagnosis patologi perut dan usus tidak menyebabkan kesukaran kerana kehadiran kandungan anechogenik, yang membolehkan anda menilai struktur organ dan mengecualikan atresia (pengotoran lubang semula jadi) pada tahap apa pun.

Semasa menganalisis struktur hati, penting untuk menilai keadaan saluran hati dan sistem saluran empedu.

Pengukuran organ hanya perlu jika disyaki hepatomegali (hati yang patologi besar). Patologi utama adalah sista yang mudah dibezakan.

sistem kencing

Kajian ginjal tidak menimbulkan kesukaran, kerana lokasi dan penampilannya adalah tipikal. Sebilangan besar patologi ditempati oleh aplasia, hypoplasia dan pyelectasia..

Pundi kencing dilihat kerana adanya urin anechogenik dalam lumen, dan jika mustahil untuk menentukannya, pemeriksaan harus diulang setelah 10-25 minit untuk mengecualikan aplasia.

Penilaian struktur rahim dan keadaan sistem sementara (tali pusat, cairan amniotik, plasenta) tidak berbeza dengan pemeriksaan ultrasound pada masa lain.

Ultrasound pada trimester kedua kehamilan adalah kunci dalam menentukan pengurusan kehamilan lebih lanjut, jadi kajian harus dilakukan pada peralatan pakar oleh pakar kelas tinggi.

Ultrasound kedua semasa kehamilan

Diagnostik ultrabunyi adalah salah satu cara yang relatif baru untuk memperoleh gambaran organ dalaman, yang tidak tersedia untuk kaedah penyelidikan sinar-x yang sebelumnya banyak digunakan. Aspek positif penggunaan ultrasound semasa kehamilan merangkumi tahap maklumat yang tinggi, kebolehpercayaan hasilnya, tidak invasif dan tidak adanya kesan negatif pada janin.

Terima kasih kepada maklumat yang mempunyai nilai diagnostik yang tinggi, diagnostik ultrasound pada semua trimester kehamilan membolehkan anda memantau perubahan dalam proses pertumbuhan janin, dari peringkat awal hingga peringkat terakhir perkembangannya.

Ultrasound kedua semasa kehamilan, dilakukan dari 18 hingga 24 minggu, bertujuan bukan sahaja untuk mengesahkan kesesuaian perkembangan janin dengan kehamilan, tetapi juga untuk menilai keadaan membran amniotik dan organ pembiakan ibu.

Pemeriksaan

Sekiranya ultrasound adalah prosedur diagnostik bebas, maka pemeriksaan semasa kehamilan merangkumi sejumlah langkah yang bertujuan untuk mengenal pasti semua kemungkinan kelainan pada perkembangan janin. Senarai kajian yang dilakukan sebagai penyaringan merangkumi:

  1. Imbasan ultrabunyi.
  2. Analisis biokimia kepekatan darah dalam hormon - gonadotropin korionik manusia (β-hCG), α-fetoprotein (AFP), estriol bebas.

Perlu diperhatikan bahawa hanya pesakit yang mempunyai keputusan buruk setelah pemeriksaan pertama atau berisiko (usia lebih dari 35 tahun, penggunaan dadah) dikenakan pemeriksaan ultrasound kedua. Oleh kerana kepekatan hormon berbeza-beza sesuai dengan waktu perkembangan kehamilan, hasil yang diperoleh semasa analisis hanya bersifat informatif dibandingkan dengan istilah dalam minggu.

Jadual: Menyatakan hasil ujian darah biokimia pada trimester kehamilan ke-2

Untuk pengiraan lebih lanjut, hasil pemeriksaan saringan menunjukkan:

  • tarikh lahir pesakit;
  • tarikh pengambilan darah;
  • minggu kehamilan apa pesakit ini;
  • tarikh pemeriksaan ultrasound;
  • jenis kehamilan (satu atau dua bayi)
  • berat badan hamil;
  • kumpulan etnik yang menjadi milik pesakit;
  • adakah terdapat IVF.

Nisbah indikator yang diperoleh sebagai hasil pemeriksaan untuk pesakit tertentu yang diperiksa terhadap hasil rata-rata sebahagian besar wanita dalam kumpulan usia yang sama dan tinggal di wilayah yang sama harus berada di antara 0,5 hingga 2,5. Iaitu, jika, ketika membagi indikator tertentu pesakit dengan statistik rata-rata yang serupa, hasilnya berada di luar had yang dapat diterima (kurang dari 0,5 atau lebih dari 2,5), ada risiko adanya patologi pada janin.

Tahap risiko adalah kebarangkalian kanak-kanak mengembangkan sebarang patologi. Risiko biasanya dicerminkan dalam bentuk nisbah digital, misalnya, 1: 1000. Norma tersebut dipertimbangkan jika bilangan dalam penyebutnya melebihi 380, iaitu 1: 380. Semasa mendiagnosis tahap risiko 1: 360, diperlukan konsultasi dengan ahli genetik, dan pada 1: 100, kehadiran patologi dianggap sebagai fakta dan memerlukan diagnosis invasif.

Jadual: Kemungkinan penyebab penyimpangan dalam keputusan ujian darah biokimia semasa pemeriksaan 2-trimester

Melebihi Tahap

Penggunaan ubat hormon

Perencatan pertumbuhan janin

Kehamilan yang dilahirkan tidak sesuai dengan yang sebenarnya

Kehamilan yang dilahirkan tidak sesuai dengan yang sebenarnya

Kehamilan yang dilahirkan tidak sesuai dengan yang sebenarnya

Kehamilan yang dilahirkan tidak sesuai dengan yang sebenarnya

Patologi esofagus

Patologi perkembangan duodenum

Ancaman penamatan awal kehamilan

Penyakit hati ibu

Perkembangan jangkitan intrauterin

Kecacatan otak (anencephaly)

Anomali dalam perkembangan organ dalaman

Petunjuk

Petunjuk utama untuk pemeriksaan kedua adalah kebarangkalian tinggi perkembangan patologi pada janin, yang dikenal pasti sebagai hasil 1 pemeriksaan. Walau bagaimanapun, terdapat sejumlah faktor, kehadirannya adalah argumen serius untuk diagnosis semula. Ini termasuk:

  • usia mengandung lebih dari 35 tahun;
  • penamatan kehamilan pramatang berulang;
  • kanak-kanak dengan kelainan genetik atau kromosom telah dilahirkan dalam keluarga atau secara langsung dengan pesakit;
  • terdapat penggunaan dadah oleh salah satu atau kedua ibu bapa;
  • pesakit terpaksa mengambil ubat-ubatan yang boleh mempengaruhi perkembangan patologi pada janin;
  • kehadiran neoplasma jinak di dinding rahim (myoma);
  • hipertonik rahim, disertai dengan bintik dan rasa sakit.

Persiapan dan perlakuan

Oleh kerana prosedur penyaringan terdiri dari dua tahap, yang meliputi diagnostik ultrasound dan ujian saringan (analisis biokimia darah), oleh itu, persiapan hanya diperlukan sebelum pendermaan darah.

  • sitrus;
  • coklat;
  • makanan laut;
  • makanan bergoreng dan berlemak.

2 pemeriksaan ultrasound tidak memerlukan persiapan khas, kerana pada trimester ke-2 kehamilan, dalam tubuh wanita, perubahan fisiologi tertentu berlaku yang tidak memerlukan pengisian maksimum pundi kencing. Kesan yang serupa dicapai kerana peningkatan rahim dan pembentukan cecair amniotik di rongga rahimnya.

Ultrasound kedua yang dirancang semasa kehamilan dilakukan secara transabdominally, iaitu melalui dinding perut anterior (semasa ultrasound pertama, pemeriksaan intravaginal adalah mungkin). Dalam kes ini, sensor akustik, yang bersentuhan dengan permukaan perut pesakit, membolehkan doktor mengkaji secara terperinci keadaan rahim dan janin.

Skor fetometri

Kajian mengenai dinamika pertumbuhan dan perkembangan janin pada trimester kehamilan kedua disebut fitometri. Senarai petunjuk yang dikaji dalam fitometri merangkumi:

  • saiz kepala biparental (BPP);
  • Lilitan kepala;
  • saiz lobus frontooccipital (LZP);
  • lilitan perut;
  • panjang tulang tubular berpasangan (ulnar, tibia, femur, humerus, dll.);
  • nisbah BDP ke LZR (indeks cephalic);
  • nisbah BDP dengan panjang femur (DBK);
  • nisbah lilitan kepala (OG) ke lilitan perut (OJ);
  • nisbah DBK ke penyejuk.

Jadual: Norma parameter fitometrik semasa melakukan ultrasound 2 trimester kehamilan

Petunjuk, mingguBP P, cm O W cmDB K, cm
bermaksudbertolak ansurbermaksudbertolak ansurbermaksudbertolak ansur
17–1939.5+/ -3.5108+/ -1227+/ -3
20–22lima puluh+/ -3150+/ -1236+/ -3
23-2559+/ -3183+/-lima belas43.5+/ -2.5
26–2868+/ -3216+/ -1251+/ -2

Pengukuran parameter janin pada ultrasound kedua membolehkan anda memastikan tahap kesesuaian pertumbuhannya, usia kehamilan yang ditetapkan, untuk memastikan fakta kelewatan perkembangan dan tanda-tanda tidak langsung yang mengesahkan adanya malformasi kongenital yang ada. Sebagai contoh, penundaan pertumbuhan intrauterin (penundaan pertumbuhan janin) mungkin dua kali ganda.

Symmetric BZPP mempunyai ciri-ciri berikut:

  • indeks yang dikira semasa fitometri berada dalam had normal;
  • buah mempunyai penambahan berkadar;
  • semua petunjuk utama jauh lebih rendah daripada nilai minimum yang boleh diterima.

Asimetrik BZPP dicirikan oleh penyimpangan berikut:

  • penyejuk rendah dengan saiz kepala biasa dan DBK;
  • peningkatan indeks gas ekzos / penyejuk dan DBK / penyejuk;

Kelewatan perkembangan (hipotrofi) dibezakan pada skala tiga peringkat, setiap peringkat dievaluasi dengan membandingkan tempoh kehamilan dan berapa minggu jeda yang dianggarkan. Jadi, pada tahap 1, terdapat kelewatan perkembangan selama 2-3 minggu (darjah 1), pada tahap 2 adalah kelewatan 3-4 minggu (darjah 2), dan pada 3 - kelewatan lebih dari 5 minggu (darjah 3).

Penilaian keseluruhan perkembangan janin

Tempat yang berasingan dari senarai umum mereka yang melihat ultrasound pada trimester kehamilan kedua dihuni oleh penilaian perkembangan organ dalaman janin dan keadaan membran ketuban.

Petunjuk yang paling bermaklumat adalah:

  1. Bentuk kepala. Semasa pemeriksaannya, ukuran keratan rentas tengkorak diukur untuk mengecualikan perkembangan kepala yang tidak normal (hidrosefalus, brachycephaly, dolichocephaly), dan kehadiran semua tulang tengkorak juga diperiksa.
  2. Struktur otak. Dengan perkembangan normal, ventrikel otak dan otak kecil berukuran normal, sista dan formasi asing lain tidak ada.
  3. Kehadiran tanda-tanda sindrom Down. Tanda-tanda relatif sindrom patologi adalah peningkatan jarak antara mata, mulut terbuka, lidah melekat, terdapat kerosakan jantung, tulang kaki bawah jauh lebih pendek daripada biasa.
  4. Struktur wajah. Kajian ini dijalankan untuk mengenal pasti patologi langit ("sumbing langit-langit"), bibir ("sumbing bibir") dan rahang atas.
  5. Struktur jantung. Hati yang sihat semestinya mempunyai empat ruang (2 ventrikel dan 2 atria) dan patensi kapal yang baik.
  6. Perkembangan organ dalaman. Semasa pemeriksaan, kehadiran dan struktur yang betul dari semua organ dalaman (hati, ginjal, limpa, pundi kencing dan usus) dicatatkan.

Dari sudut pandang menilai keadaan membran sementara, ultrasound kedua janin tidak membawa maklumat kategoris mengenai perubahan patologi yang ada, tetapi cukup bermaklumat dalam membina ramalan kemungkinan komplikasi di masa depan. Oleh itu, semasa mengkaji penyetempatan dan ketebalan plasenta, seseorang dapat menjangkakan komplikasi yang berkaitan dengan plasenta previa (dengan penyetempatannya kurang dari 5 cm dari faring serviks). Penipisan plasenta pramatang juga memerlukan terapi penyelenggaraan, kerana ini bermaksud pematangan terlalu awal.

Indeks Cecair Amniotik (IAI) menunjukkan isi padu cecair amniotik. Sekiranya hasilnya kurang dari 2, ini menunjukkan kekurangan air, lebihan indeks 8 menunjukkan polyhydramnios. Dalam kedua kes tersebut, pelanggaran tersebut mungkin menunjukkan adanya jangkitan intrauterin dan patologi lain yang mengancam perjalanan kehamilan yang normal. Semasa menilai tali pusat, arteri dan urat dihitung (biasanya harus ada 2 arteri dan 1 vena) dan lokasinya tali pusat relatif kepada janin (ketiadaan ikatan leher).

Keadaan serviks adalah salah satu faktor penentu kehamilan yang berjaya. Pemeriksaan ultrabunyi dalam kes ini dilakukan untuk mengesan penurunan panjang leher kurang dari 2 cm dan mengarah pada faring dalaman. Sekiranya salah satu daripada dua kelainan itu dijumpai, kekurangan isthmic-serviks didiagnosis, memerlukan jahitan di leher untuk mengekalkan kehamilan.

Maklumat terperinci yang diperoleh dari hasil ultrasound trimester kedua bukan sahaja dapat mengenal pasti kelainan yang ada pada perkembangan janin, tetapi juga mencegah ancaman penamatan kehamilan pramatang yang timbul terhadap latar belakang gangguan fisiologi yang berlaku di dalam tubuh ibu. Pendekatan moden untuk pendidikan diri dalam bidang perubatan menjadikan ibu masa depan perlu mempunyai maklumat mengenai apa itu pemeriksaan, masa dan kepentingan hasilnya.

Mengapakah ultrasound 2 trimester kehamilan

Untuk apa pemeriksaan ultrasound kedua dilakukan? Prosedur ini diperlukan untuk memantau keadaan janin dan kesihatan ibu..

Berapa lama masa prosedur untuk memastikan data yang diperoleh tepat? Pemeriksaan 2 trimester dilakukan dalam tempoh 18 hingga 21 minggu kehamilan. Tarikh akhir mesti dipatuhi..

Petunjuk untuk pemeriksaan

Ultrasound (2 trimester kehamilan) diperlukan untuk menentukan indikator individu secara tepat dan memberikan penilaian yang tepat mengenai janin. Pemeriksaan yang dilakukan untuk pertama kalinya mungkin tidak menunjukkan kehamilan berganda, jadi anda perlu melakukan pemeriksaan lagi. Pada peringkat ini, adalah mungkin untuk menentukan jumlah buah dengan tepat.

Pemeriksaan semasa kehamilan membolehkan anda mengetahui gambaran mengenai janin, berat badan dan ukurannya. Hasil ujian menunjukkan:

  • kadar jantung janin;
  • keadaan tulang tengkorak muka, yang sebahagiannya menghilangkan sindrom Down;
  • panjang tulang berpasangan;
  • keadaan tulang belakang, dada;
  • isipadu cecair amniotik;
  • keadaan, tahap kematangan plasenta;
  • anatomi keseluruhan kompleks organ dalaman bayi;
  • penilaian kecacatan;
  • Adakah nada dinding rahim normal, dalam keadaan apa leher organ;
  • kehadiran atau ketiadaan ikatan tali pusat, keadaannya.

Sekiranya wanita hamil sudah berada di trimester ke-2, boleh diterima dalam tempoh ini untuk mengenal pasti jantina bayi. Walau bagaimanapun, indikator seperti itu tidak tercermin dalam protokol pemeriksaan ultrasound; ia adalah pilihan.

Metodologi penyediaan dan pelaksanaan

Untuk melakukan ultrasound 2 trimester, tindakan persediaan khas tidak dijalankan. Di dalam usus wanita hamil, sejumlah besar gas mungkin terkandung, walaupun ini, ia tetap bergeser kerana rahim membesar. 2 saringan melibatkan ultrasound menggunakan kaedah transabdominal.

Prosedurnya adalah seperti berikut: doktor memeriksa rahim dan janin melalui dinding perut anterior. Semasa pemeriksaan kedua dilakukan, wanita itu hanya perlu berbaring di sofa, doktor merawat kulit perut dengan gel khas, kemudian melewati sensor melaluinya.

Di manakah ultrasound paling baik dilakukan? Sebaiknya hubungi klinik swasta atau pakar sakit puan anda. Berdasarkan keadaan ibu masing-masing dan ciri-ciri perjalanan kehamilan, doktor akan mengatakan berapa minggu yang harus dimanipulasi.

Penyahsulitan

Ultrasound saringan kedua membolehkan anda memeriksa sekumpulan petunjuk. Penting untuk melakukan fetometri - ini adalah proses mengukur dimensi janin yang paling ketara. Hasilnya menunjukkan:

  1. Ukuran biparietal kepala bayi.
  2. Lingkaran perut dan kepala. Anggarkan parameter, hitung nisbahnya.
  3. Dimensi fronto-oksipital.
  4. Bentuk kepala (indeks cephalic).
  5. Saiz tulang pinggul.
  6. Panjang tulang tubular berpasangan.
  7. Nisbah DBK dan penyejuk.

Kajiannya adalah bahawa doktor membandingkan nilai dan norma yang diperoleh. Petunjuk utama fetometri dicirikan oleh beberapa nilai pada minggu kehamilan tertentu. Sebagai contoh, dalam jangka waktu 17 hingga 19 minggu, norma dari 36 hingga 43 cm ditetapkan untuk BDP, dari 96 hingga 120 cm untuk penyejuk, dari 24 hingga 30 cm untuk DBK.

Norma untuk setiap petunjuk meningkat dari masa ke masa. Mengubah had atas dan bawah. Jadual khas menggambarkan semua nilai normal perkembangan parameter janin yang berbeza.

Tafsiran hasilnya hanya dilakukan oleh pakar. Oleh kerana fakta bahawa dimensi janin diukur dengan tepat semasa pemeriksaan kedua, doktor berjaya mendiagnosis dengan tepat. Sekiranya hasilnya tidak memenuhi nilai peraturan, ini mungkin menunjukkan kelewatan perkembangan, kecacatan kongenital pada bayi yang belum lahir. Apabila norma dipatuhi dalam semua petunjuk yang diperlukan, usia kehamilan dan kadar pertumbuhan janin yang memuaskan disahkan.

Kemungkinan Penyimpangan

Menurut hasil pemeriksaan, keterlambatan pertumbuhan intrauterin dapat dikesan. Dia mampu mengubah bentuk bayi masa depan. Membezakan antara bentuk asimetri dan simetri. Gejala WZRP simetri adalah perkembangan berkadar. Dalam kes ini, norma usia kehamilan tidak dicapai dengan nilai fetometri yang diperoleh.

Hasil pemeriksaan menunjukkan kerencatan pertumbuhan intrauterin yang tidak simetri. Mereka mungkin seperti berikut:

  • Penyejuk tidak mencapai nilai normatif;
  • saiz kepala, DBK normal untuk jangka masa yang panjang;
  • nisbah gas ekzos ke penyejuk, DBK dan penyejuk meningkat.
Up